Pelinin Mor Bisikleti

Pelinin Mor Bisikleti

Nereden çıktı bu Pelinin mor bisikleti.

Her şeyden önce çocukluğum benim bu site, hayallerim,umutlarım,karaladığım sayfalardan gerçeğe dönüşüm,içimi başkalarına açışım belki de pelinin mor bisikleti..

Geçenlerde bir yazıda sitelerin isimleri hakkında uzun bir yazı okumuştum. O zaman dedim ki ilk yazılarımda ilk bisikletimin mor olduğundan bahsettim ama bu sitenin bu adı almasında başka bir hikaye daha var.
Aslında komik ve eğlenceli de bir hikaye..

Daha bu isteğimde kendim bile emin değilken adı ne olsun diye düşünüyorduk.. Bir hafta boyunca aklımıza gelen tüm isimleri kontrol ettik ve hiçbirinin boş olmadığını görüp ben iyice hüsrana kapılmışken masamdaki bisikleti fark ettim.
Aslında bana gelen ikinci bisiklet figürüydü. Bisikletin bir anlamı olması lazım dedim. Sonra aslında hikayelerde geçecek benimle çok yakın bağı olan 4 arkadaşın benim hayatımdaki yeri bendeki değişime yaptıkları katkıdan dolayı bisiklet geçen bir site olması gerektiğini fark ettim. Mavi,mor,pembe,sarı şimdi bir sıfat bulmalıydım. Güzel,renkli bunlar basit olurdu. Benim ilk bisikletim mordu ama gençlik döneminde kullandığım abimin bisikleti maviydi. Olacaksa mor olmalı dedim. Ama malesef ki bu domain doluydu ve pelinin mor bisikleti gibi uzun bir isim almak durumda kaldım.

Aslında çok ta güncel bir konu eğer bir siteniz olsun istiyorsanız hayalleriniz ne olursa olsun bir site ismi bulmakta çok zorlanıyorsunuz. Şuan da .ist in halka açılmasıyla onda da birçok alan adının biran önce dolacağı kesin. Güzel bir alan adınız olmadığında yaptığınız şeyin yalnızca size açık bir site olmasının önüne geçemiyorsunuz. Çünkü artık Google da aramalar hep kısa ve net hale geldi. Güzellik, bakım, blog, seyahat gibi.. Eğer domaininiz “güzellik.com “sa hemen çıkarsınız ve sitenizin ziyaret sayısı fazlaca artar. Ama siz benim gibi hayaller peşindeyseniz ve pelinin mor bisikleti gibi bir domain alırsanız. Anca seo yaparak ki kendi başıma yapmaya başladım “digital analiz sözlüğü yazdığınızda ilk ben çıkıyorum” 🙂 bunu gibi birkaç yazımda başardım ama her yazımda bu mümkün olmuyor. Mesela bir işveren markası ikea yazacak ki beni görebilsin 🙂

Neden pelinin mor bisikleti çünkü ilk bisikletim mordu. Ama dediğim gibi hepsi doluydu 🙂 Hatta bir ara mavi olsun bile dedim ama bir sağlık sitesi nedense o siteyi kendine bağlamış.

Bu yüzdendir ki eğer bir siteniz olsun istiyorsanız halka açıldığında .ist olanları deneyin derim 🙂 Şansınıza belki güzel bir domaininiz olur 🙂