Öğretebilmek Başka Bir Meziyet

Bazen çok şaşırıyorum. Eğitimciler seçilirken nasıl seçiliyor bilmiyorum ama öğretebilmek başka bir meziyet, bir insanın eğitim hayatının iyi olması iyi öğrettiği anlamına gelmiyor bence..

Benim iyi bir ders çalışma arkadaşı olduğum söylenebilir. Öğrenirsem nedenini sonucunu bilerek öğrenirim ve öğrendiğimi de kolayca anlatabilirim karşımdaki tanıdığım sürece.. 17 yıldır öğrenci olduğum düşünülürse iyi de bir öğrenciyimdir. Hiç bir zaman en yüksek ortalamayla mezun olmadım. Olmam gereken yerde durup sosyal hayatımın düzenini bozmadım.

Ama ilk defa bu yıl öğrenirken zorlanıyorum. Profesörlüğün verdiği o sükse mi demeliyim bilmiyorum bazı insanlara farklı yansıyor. Bunu sadece ben düşünsem kendimde sorun arardım ama dersi birlikte aldığım birçok kişiden aynı şeyleri duyuyorum.. Sükse biraz ağır gelmiş olabilir bunu belli bir oranda anlayabilirim ama onca yıl öğrendiğini aktaramadığı halde bize birşey katamadığı halde öğretmen olarak sınıfa girmesini anlayamıyorum.
Aynı sükseye sahip başka bir dersim daha var o derste bence yaşla da ilgili olarak değişim ve fark var. Kişi genç ve öğretmenliğini yaptığı kuşağı tanıyor olmasından birlikte ders yaptığı kuşağı yermek yerine onlardan tiyolar almaya çalışıp hem öğretiyor hem de kendi öğreniyor. Öyle bir bağ kurduk ki tepkilerimizi çok düşünmeden veriyoruz ona da gözlemleme imkanı doğuyor. Bize ders anlatımı için verdiği sunumlarla dersin nasıl da paralel olduğunu görüp daha da interaktif işlemeye başlıyoruz.

Öğretebilmek bence eğitim hayatının iyi olmasıyla değil istemekle alakalı birşey. Karşınızdakine bir şey katmak istiyorsanız cv niz değil isteğiniz önemli.. Bu yıl 3 ders aldığımı düşünürsek iki dersim arasında geçen 3 saatime acıyorum. Okula sevinçle heyecanla gidiyorum çünkü ilk dersim o kadar çok şey katıyor ki bana dersin haftaiçi telafisine bile iş çıkışı heyecanla gittim. Çünkü karşımda öğretmek, paylaşmak isteyen biri var. Bildiğini, gördüğünü herşeyiyle anlatan biri var. Benim beklentimin tam karşılığı o ders hem sektörden insanlar ile davet ettiği için tanışma ve dinleme fırsatım oluyor hem de ondan bana aktarılan çok şey oluyor. Akşam ki dersimde de bana katılan çok şey oluyor farkındalığım artıyor ama aradaki zaman hayatımda ilk kez derse girmek istemiyorum..

Yüksek lisans için beklentileriniz de çok önemli. Biraz da beklentilerin karşılanması durumu benim ki.. Siz siz olun araştırmadan hiçbir dersi almayın zorunlu bile olsa… ,