Kültürel Mirasımız

Bir kitap okumaya başladım. Öğrendiklerimi kendime saklamam olmaz. Aklımda yer eden yerlerini yazmak istedim.

Batının dikkatini çektiğimizi ve pazar olarak hiç de azımsanmayacak boyutlara geldiğimizin farkındalar. Bize İnterland demelerinin sebebi bizim kendimizi sadece bir yerde görmememiz. İki kıtayı coğrafi açıdan birleştirirken aslında kültürleri de birleştirmemiz. Evet Amerika çok özgür bir ülke ve orda icatlar daha kolay yollar bulup kendilerini suyun üstüne çıkartabiliyorlar. Burdaki gibi depo da yapıp depoda kalmıyorlar. Bizim yazılımcılar gibi ya 1 ya 0 kafasında olmadığımızı anlamaları çok hoşuma gitti. Müslüman dünyasından neden bir Apple çıkmasın demiş yazar bence haklı da o kadar beyin göçü oldu ki ve insanlar gerçekten iyi yerlere geldiler. Bir Müslüman da çok yakında çok satan bir ikon marka oluşturabilir. Bana da çok yakın geliyor bu hikaye.

Düşünsenize logosuyla, tasarımıyla bir gurur kaynağımız var. İşini iyi yapan insanların kurduğu bir firma. Neden olmasın ?

Bir de bizim kültürümüz buna çok uygun. Birlikteliğe, toplulukçuluğa çok yatkınız bu bizim daha atalarımızdan başlayan özelliğimiz; ailemize, ülkemize bağlıyız. Daha göçebeyken bile bireyci olmamışız. Topluluk halinde yürümüşüz, göçmüşüz.

Ya o ya bu kalıbına girmediğimizin yanında bir de benim şimdiye kadar fark etmediğim birşeye değinilmiş. İkonlaştırmadığımıza..
Bunu şöyle anlatmışlar İslam dininde ikonlara yer yoktur ama İslam da Sanat ı incelediklerinde görsel olarak eser bulamadıklarını bunun açıklamasının ise ” Allah’ın suretin de yaratılmışı daha düşük resmedilmemeli ya da bunlar ikon haline gelip tapılır mı düşüncesi ” olduğunu söylemişler. Bunu düşünüyorum da gerçekten Müslüman dünyasında öyle başarılı bir ikon yok. Arçeliğin logosunu zevkimiz için başka yerlere yapıştırmıyoruz.

Bu topluluk Batının yaşlılığına rağmen çok genç bir yağıya sahip bakalım daha neler öğreneceğim..