E Ticaret Davranışları

E Ticaret Davranışları

Az önce güzel bir yazı ile karşılaştım ve burada olması gerektiğini düşünüyorum 🙂

 

E-ticarette erkekler ihtiyaca göre, kadınlar spontane hareket ediyor

 

PayU Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarına dair yaptırdığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

PayU Türkiye’nin, uluslararası pazar araştırma şirketi GfK’ya yaptırdığı odak grup ve Consumer Life Raporlarına dayanan araştırmada, Türkiye’deki tüketicilerin e-ticarete bakış açıları, davranışları ve yaklaşımları ile ilgili elde edilen sonuçlar dikkat çekti.

18-45 yaş arası tüketicilerle gerçekleştirilen odak grup toplantılarında alışveriş alışkanlıklarına ilişkin önemli içgörüler elde edildi. Araştırmanın kalitatif sonuçlarına göre göre; Türkiye’de erkekler alışveriş yapmaya ihtiyaçları doğrultusunda karar verirken kadınlar ise daha çok spontane alışveriş yapıyor.

Aynı araştırmaya göre kampanyalar erkeklerin alışveriş tercihleri üzerinde çok büyük bir etkide bulunmaz iken kadınlar, kampanya ve reklamlara göre tercihlerini önceliklendiriyor. Yine erkekler daha önce alışveriş yapmadıkları sitelerden alışveriş yapabiliyorken kadınlar genellikle takip ettikleri siteler üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer, araştırmaya ilişkin şunları söylüyor: “PayU Türkiye olarak, uzun süredir üye işyerlerimizin sadece online dünyada değil her alanda ödeme ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamak ve onların asıl işleri olan ticaretlerine odaklanmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu amaçla birçok çalışma yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızla, Türkiye’de e-ticaretin gerek büyüklük gerekse hizmet kalitesi açısından, gelişmiş ülkelerdeki e-ticaret sektörü ile boy ölçüşebilecek seviyelere gelmesini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de elektronik ticareti kalkındırmaya yönelik çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Dünyanın önde gelen araştırma şirketi GfK’nin PayU için yapmış olduğu bu araştırma ile sektöre yol göstermeyi hedefledik. Internet üzerinden alışveriş yapan veya yapmayan tüketicileri araştırdığımızda ortaya çıkan tablodan PayU olarak biz de ödevlerimizi aldık ve bu ihtiyaçları gidermeye yönelik çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. Araştırma sonuçlarının ışığında, gerek ürün gerekse süreçler tarafında yapacağımız inovatif çalışmalar ile e-ticaret yapan işletmelerin ulaşabileceği tüketici kitlesini daha da artıracağız.”

payu arastirma

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Hangi siteleri tercih ediyorlar?

Tüketicilerin hangi siteleri neden tercih ettiklerinin de detaylı bir şekilde analiz edildiği araştırmada katılımcıların fırsat siteleri, pazar siteleri, mağaza siteleri ve yurtdışından alışveriş yapıp yapmadıkları ve nedenleri sorgulandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre tüketicilerin siteleri tercih etme nedenleri ise şunlar oldu:

Fırsat siteleri: Birden fazla markayı bünyesinden barındıran ve sürekli kampanya/fırsat sunan bu siteler erkekler ve kadınlar tarafından bilinip takip edilse de takipçi kitlesi daha çok kadınlardan oluşuyor. Bu sitelerin sunduğu seçenek fazlalığı ve indirimler, tüketicileri bu sitelere çeken avantajlar oluyor.

Pazar siteleri: Birçok kategoriden her türlü ürünün bir arada bulunabildiği bu siteler özellikle elektronik ürünler için tercih ediliyor. Pek çok ürünü bir arada bulabilmek, başka sitede araştırmak zorunda kalmamak en büyük artıları olarak görülüyor.

Mağaza siteleri: Tüketiciler, fiziksel mağazalardan beğendikleri ürünleri indirime girince mağazanın sitesinden almayı tercih edebiliyor. Fiziksel mağazası olan markalar tüketiciye daha fazla güven verebiliyor, muhatap bulunabileceğine daha çok inanılıyor.

Yurtdışı siteleri: Araştırma sonucuna göre özellikle uygun fiyatlı ürün alımı sağladığı için yurtdışı alışveriş siteleri merak edilse de tüketiciler, yurtdışı alışverişler konusunda kendilerini yeterince güvende hissetmediklerinden bu siteler kullanımı en düşük alışveriş siteleri olarak öne çıktı.

Tüketiciler internetten neyi satın alıyor, neyi almıyor?

Araştırmada çıkan çarpıcı sonuçlardan biri, ulaşım ve etkinlik biletlerinin online olarak satın alınmasının, artık online alışverişin bir uzantısı olarak görülmeyecek derecede yaygınlaşması.

Bunun yanı sıra beyaz eşyalarda, marka ve model adıyla arama yapılıp, markanın güvencesiyle ürün almak mümkün olduğunda bu ürünler satın alınıyor. Mutfak eşyası, kitap gibi ürünler ise “düşük riskli” ürünlerden sayıldığından ve kolay satın alınabildiğinden tercih ediliyor.

Ancak giyim kategorisi, en riskli bulunan ürün gruplarını içeriyor. Burada beden uyumu, renk, kumaş gibi kaygılar devreye giriyor. Mobilya ve ev tekstili de giyim gibi model, renk kaygılarının yaşandığı bir kategori olarak dikkat çekiyor. Cep telefonu ve bilgisayar ise yüksek fiyatlı olmaları, orijinallik, garanti gibi kaygılar nedeniyle riskli bulunuyor.

Kredi kartı birinciliği kaptırmadı Online alışverişlerde tercih edilen ödeme araçlarının başında kredi kartı geliyor. Peşin fiyatına taksit yapmak, puan kullanmak gibi özellikler nedeniyle avantajlı olarak görülen bu ödeme yöntemi online alışveriş yapmayanları güvenlik açısından en çok endişelendiren yöntem de oldu.

En sık kullanılan ikinci yöntem olarak kapıda ödeme göze çarpıyor. Kredi kartı/banka hesap bilgileri gibi önemli bilgilerin çalınma endişesini ortadan kaldırması nedeniyle tercih edilen bu yöntem online alışveriş yapmayanların da ileride tercih edebileceklerini belirttikleri bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Ancak online alışveriş yapanlar bu ödeme yönteminin, ürün fiyatlarını çoğunlukla artırması nedeniyle tercih etmiyor.

Alıntıladığım kaynak :http://www.retailturkiye.com/genel-haberler/e-ticarette-erkekler-ihtiyaca-gore-kadinlar-spontane-hareket-ediyor